ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΑΝΤΙΠΡΥΤΑΝΗ ΤΟΥ ΓΕΩΠΟΝΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Το Σάββατο, 2 Δεκεμβρίου 2023, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές μας, στο πλαίσιο του μαθήματος «Εφαρμογές Γεωπληροφορικής στη Διαχείριση Περιβάλλοντος», είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διάλεξη του καθηγητή και πρώην αντιπρύτανη του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Νικόλαο Δέρκα. Ο κ. Δέρκας είναι γεωπόνος και πολιτικός μηχανικός με μεγάλη εξειδίκευση στη διαχείριση εγγειοβελτιωτικών έργων & στις αρδεύσεις. Η θεματική της παρουσίασης ήταν «Ανάπτυξη μεθοδολογιών γεωργίας ακριβείας για τον έλεγχο της αζωτούχου λίπανσης και του νερού σε καλλιέργειες». Μετά το πέρας της διάλεξης ακολούθησε συζήτηση με τους φοιτητές σχετικά με την συνεισφορά των νέων τεχνικών στην μείωση των περιβαλλοντικών επιπτώσεων από τις εισροές λιπασμάτων στο έδαφος.